Rüyada Arpa görmek

Bedenle kazanılacak maldır. Arpayı buğdayla değişmek, değerli bir şeyi daha az değerli olanla değiştirmeye, Arpa satın almak mülke, Arpa ekmek İlahı hoşnutluğa ermeye, Arpa biçmek hac ve zekat gibi mali ibadetleri yerine getirmeye, Yaş ya da kuru arpa bolluğu sıhhat ve afiyettir. (Ayrıca Bakınız; Ekin Ekmek.)

Arpa yemek arkadaşlarınızla kavga edeceğinize; arpa ekmeği zenginliğe; arpa tarlası, kısmete ve bolluğa; yaş arpa, çok kazanca; arpa biçmek, mal almaya ve hacca gitmeye yorulur.

Avucunda arpa olduğunu gören erkek, paraya kavuşur. Genç kızlar içinse büyük bir kısmet demektir. Genç bir kadının avucundaki arpa ise doğacak yeni bir çocuğu müjdeler. İri ve açık renkli bir arpa zenginlik, kısmet veya çocuğun hayırlı olduğunu müjdeler. Arpalar küçük, koyu renk veya bozuksa kısmette bir hayırsızlık var demektir. Tarlada boy atmış arpayı gören kişi ise muradına erecek demektir.

Rüyada arpa görmek hayırlıdır. Bir tarlada arpa ektiğini görmek hayır ve iyilik için bir cemiyete gireceğine, sararan arpa başaklarını toplayıp demet yaptığını görmek, yaptığı iyiliklerden ötürü kendisini bir cemiyete başkan seçeceklerine; Arpa başaklarını bir değirmende öğüttüğünü görmek, yaptığı hayırların Allah (C.C.) katında makbul olduğuna ve büyük sevap yazıldığına işarettir. Bazılarına göre; rüyada arpa ektiğini veya bir tarladan arpa biçtiğini görmek yakında tehlikeli bir hastalığa yakalanacağına işarettir. Arpayı çuvallara koyup taşıdığını görmek, bulunduğu yerde salgın hastalık çıkacağına delalet eder.

Ibni Sirin'e göre; rüyada arpa görmek mala delalet eder.

Bir rivayete göre arpa beyaz olduğu için gümüş para ile tabir edilir. Rüyada eline arpa geçtiğini görmek, eline mal geçeceğine işarettir.

Kuru, yas veya haşlanmış arpa yediğini gören hayra erer. Kendisine arpa hediye edildiğini veya verildiğini görmek, kuvvete, sağlığa ve hayra erişeceğine delalet eder. Ebu Sait el-Vaiz'e göre; rüyada arpa görmek beden sağlığı ile birlikte mal veya kısa ömürlü evlada işarettir.

Cafer'i Sadik'a göre (r.a); rüyada arpa görmek rızıkla birlikte çok maldır. Rüyada arpa satın aldığını gören, ahreti dünyaya tercih eder. Satıldığını gören ise dünyayı ahrete tercih eder.

Ibni Kesir'e göre; arpa helal mala, hayır ve menfaate delalet eder. İyi veya kötü her hali buna göre nispet edilmelidir.

Bir başka rivayete göre de: Rüyada arpa gören, az bir meşakkatle elde edilecek helal rızka işaret eder. Arpa aldığını görenin, âlim bir çocuğu olur. Ancak o çocuğun ömrü kısa olur.

Bazı tabirciler arpa, beden sağlığıyla meydana gelecek maldır, dediler. Rüyada satıcıdan arpa almak, büyük bir mülke, zamanında arpa biçmek, onunla hac ve zekâtın ifa edilmesi lazım gelecek bir malin eline geçeceğine işaret eder. Rüyada arpa eken kimse Allahü Teâlâ’nın rızası olan isi yapar.

Arpa üzerinde veya arpa ekili bir yerde yürüyen kimse savaşa katılacağına işarettir. Rüyada arpa ekmek, kulların ibadetleridir. Rüyada buğdayı arpa karşılığında sattığını gören kimsenin, Kuranı unutarak şiirle meşgul olduğuna delalet eder. Arpa üzerinde veya arpa ekili bir yerde yürüyen kimse cihanda bulunur.

Arpa görmek, berekettir, memnuniyet duyacağınız bir olayın gerçekleşeceğine işarettir.