Bebekler ve Rüyalar

Bebekler ve rüya üzerine yapılan bir çalışmada, bebeklerin uyku süresinin yaklaşık % 66’sını uykunun REM evresinde harcadığı sonucuna varıldı. Yani ortalama bir yetişkinin uyku süresinin yalnızca %15-20’sini rüya evresinde harcadığını düşünürsek aslında bu süre çok uzun bir süre. Rüya araştırmacıları REM uykusu ve beyin gelişimi arasında bir ilişki olduğuna inanıyor. Anne karnında iken, fetüs zaten uykusunun önemli bir miktarını REM uykusunda harcıyor. 30 haftaya kadar, fetüs REM uykusunda neredeyse 24 saatini harcıyor.

Prematüre bebekler de uykularının % 80’i kadar bir kısmını REM evresinde harcıyor. Bebekler büyüdükçe, REM uykuları azalır. Bu rakam bebek bir yaşını doldurduğunda % 35’e kadar düşer. Bu bulgu, REM uykusunun bebeğin zihinsel gelişiminde önemli olduğu görüşünü desteklemektedir. Rüya görmek zihnin “egzersiz” yapması ve gelişmesinin bir yolu olarak görülebilir. Bebekler büyüdükçe, etraflarındaki insanlardan ve dış çevreden zihinsel uyarılma almaları mümkün olacaktır.

Bebeklerin rüyalarında ne gördüklerini bilmek zordur fakat rüyaları büyük ihtimalle ağırlıklı olarak fiziksel duyumlar tarafından tetiklenmektedir. Bebekler gelişmeye devam ettikçe, görsel görüntüler ve sesler rüyalarda rol oynamaya başlar.