Tekrarlanan Rüyalar

Birçok rüya, benliğimizle ilgili mesajlar içeren ve bize kendimizi tanımamızı sağlayan bilgiler sunan soyut kavramlar bütünüdür. Ancak uyandıktan sonra günlük rutine kendimizi kaptırdığımızdan ötürü bu rüyaların içeriğini unutmaya meyilli oluruz. Bu nedenle unutmadığımız ve hatta tekrar tekrar gördüğümüz bazı rüyalar bizim için önemli etkileri olan ve zihnimizde yer etmiş konulardan oluşur. Bu tarz, beynimizde yer etmiş rüyalar bizi dikkatimizi toplayıp kaçtığımız şeylerle yüzleştirmeye zorlar.

Rüyaların tekrarlanması olayı sıklıkla gerçekleşebilir ve yaşadığımız önemli bir olay bu tekrarlama durumunu tetikleyebilir. Bu rüyalar günlük rutinde de tekrarlanabilir, aksine haftalar ya da aylar içinde de tekrarlanabilir. Bu rüyaların içerikleri kişisel zayıflıklara ışık tutabilirken, korku ya da zorluklarla mücadele etme temalarını da işleyebilir.

Sürekli Görülen (Tekrarlanan) Rüyaların Üstesinden Gelme

Belirteceğimiz maddeler sürekli aynı rüyayı görme problemini aşmanıza yardımcı olacaktır;

  1. Gördüğünüz rüyaları anlamaya çalışın, böylelikle bazı değişikliklere ve olumlu yeniliklere açık olabilirsiniz.
  2. Kendinizle yüzleşmeli ve önünüzdeki sorun ne olursa olsun çözüm bulmaya çalışmalısınız.
  3. Gördüğünüz rüyaya objektif bir perspektif getirin. Rüyaya duygusal ve tepkili bir biçimde yaklaşmak yerine rüyada gördüğünüz ana hatlara, sembolik ögelere yoğunlaşın. Çoğu zaman rüyalar rahatsız edici ögelerle bezenmiş olurlar, bu da rüya ile ilgili daha derine inmenize ve alt anlamlar çıkarmanıza engel olur. Bu aslında bilincinizin oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır.
  4. Her zaman tekrarlanabilen rüyalar görmeniz mümkündür. Bu rüyaları en ince ayrıntısına kadar yazmalısınız. Yazdığınız en küçük noktayı dahi incelemelisiniz. Çünkü genellikle bu kısımlar rüyanın en can alıcı noktalarını oluşturur ve görülen rüyayı anlamlandırabilmenizde yardımcı olur.
  5. Günlük hayatınızda yaşadığınız olaylara odaklanın. Bu olaylar rüyayı şekillendirmenizi sağlayabilir.
  6. Sabırlı olun. Rüyaları anlamdırmakla ilgili olarak umudunuzu yitirmeden onları anlamaya çalışın.
  7. Kendinizi bütünüyle ve olduğunuz gibi kabul etmeyi öğrenin.

Öncelikle tekrarlanan bu rüyaların size vermeye çalıştığı mesajı almaya çalışın, bu şekilde bu rüyalar zamanla değişebilir ya da tamamıyla yok olabilir.