Rüya Tabirleri Destek – Sık Sorulan Sorular

Rüya nedir?

Rüya uykunun bir dönemidir. Uyku iki dönemden oluşmaktadır. Birincisi REM dediğimiz rüya dönemi ve diğeri de non-REM dediğimiz rüya dışı dönemdir. Rüya dönemi dediğimiz REM uykusu uyku sürecinde 4-5 kez tekrarlayan, non-REM’in arkasından gelen, gecenin ilk yarısında daha kısa süreli sabaha karşı daha uzun süren bir uyku dönemidir. Uykusu normal olan kişilerde her gece yaşanan bir süreçtir.

Rüya dönemi sırasında göz küresi hareketleri hızlanır ve kas aktivitesi hemen hemen sıfıra iner. Rüyada yaşananları kas aktivitesi durduğu için biz yaşayamayız ancak yaşıyormuş hissine kapılırız. Rüya içerisindeki olaylar genellikle gün içerisinde yaşanan olayların uyku esnasında sınıflandırılırken ortaya çıkan yansımalarıdır. Bu anlamda nelerden daha çok etkilendiğimiz ve kendimizle ilgili bir fikir vermesi açısından önemlidir.

Neden rüya görürüz?

Rüya uykusu uykunun normal süreçlerinden biridir. Herkes rüya görür ve rüya görmek zorundadır. Rüya döneminin kişi için büyük bir önemi vardır. Rüya insan hafızasıyla ilgili çok önemli rollere sahiptir. Gündüz edindiğimiz bilgilerin sınıflandırılarak kalıcı hafızaya yerleştirilmesi ve gereksiz bilgilerin atılması noktasında rüya uykusunun büyük önemi vardır. Rüya uykusu uyumayan kişilerde uzun vadeli hafıza sorunu yaşanabilir. Bu anlamda rüyanın yapısının iyi olması, rüyanın bölünmemesi ve sağlıklı bir yapıda olması gerekmektedir. Sağlıklı bir rüya dönemi olan kimselerde hafızanın daha iyi çalıştığı, rüyaların ertesi gün gelecek bilgilere yer açma fonksiyonunu iyi bir şekilde gerçekleştirdiği bilinmektedir.

Rüyayı oluşturan mekanizma beyin sapı dediğimiz beynin alt kısmında olan bir bölümdür. REM uykusu burada başlar . REM uykusunun başlangıcından sonra beynin diğer kısımlarına bir aktivite yayılır. Rüya sırasında beyin en az uyanıklık kadar aktiftir. Bu aktif süreci yaşarken rüyadaki hisleri ve duyguları bize yaşatan bölümler Limbik sistem dediğimiz duygusal verileri veren sistemlerden rüya döneminde edinilen bilgilerdir.

Kötü bir rüya görüldüğünde ne yapılmalıdır?

Kötü rüya görüldüğünde yapılacak en güzel şey uyandığınızda musluğun başına gitmek, ilk önce yüzünüze bir bakmak, kendinize bir gülümsemek, bir merhaba demek, sonra da suyu açmak, suya bu görülen rüyayı anlatmaktır, bu psikolojik olarak faydalıdır. Tabi aslında bu geleneksel bir yaklaşımdır, bu geleneksel görüş insanların bilincine yerleşmiştir. Bundaki mantık da şudur bu yaşanan rüyanın su gibi akıp gitmesi ve kişiden uzaklaşmasıdır.

Rüyayı kötü diye bir kenara bırakmamak, kötü hissettirse de onu kötü olarak algılamayıp rüya tabiri konusunda yetenekli birine bunu yorumlatmakta ya da rüya tabirleri ansiklopedimizden gördüğünüz nesnelere kendiniz bakıp, rüyanızla ilgili bir yoruma varmanızda fayda vardır.

Ne sıklıkta rüya görürüz?

Bir gece boyunca 4 ya da 5 kez rüya görmekteyiz. Bir uyku periyodu dediğimiz dönem 90-120 dakikadan oluşan bir dönemdir. Non-REM uykusu ile başlayıp, rüya dönemi dediğimiz REM uykusu ile devam eder. Gecenin ilk döneminde non-REM uykusu daha uzundur, vücudu dinlendirmek ile görevlidir. Sabaha karşı olan dönemde REM uykusu uzamaya başlar, bu nedenle sabaha karşı 40-50 dakikalık rüyaları olan insanlar bulunabilmektedir. Gecenin ilk kısmında 4-5 dakika ile sınırlı kısa rüyalar görebilmekteyiz.

Kişinin rüyasını hatırlayabilmesi için kişiyi rüyadan yani REM uykusu sırasında uyandırmak lazım yoksa kişi sabah kalktığında rüya görüp görmediğini veya rüyasını hatırlamayabilir. Rüyalar REM uykusu dediğimiz uyku döneminde ortaya çıkmaktadır. Kimi bilimsel araştırmalara göre rüya dışı dönemde de rüya görülebildiği iddia edilse de bunun doğruluğu yeterince bilimsel veri ile ispatlanabilmiş değildir.

Hayvanlar da rüya görüyor mu?

Hayvanlar rüya görürler, tüm memelilerin rüya görüldüğü bilinmektedir. Bir köpeğe ya da kediye uyurken baktığınızda kedinin bıyıklarının oynadığını ya da köpeğin kuyruk salladığını, göz kürelerinde hafif hareketlenmeler olduğunu ya da kas seğirmeleri olduğunu görürsünüz. Bunlar rüyanın içerisindeki temel özelliklerdendir. Kas sıçramaları dediğimiz şey hafif kas atmalarıdır. İnsanların da rüya dönemini gözlemlediğiniz zaman kaslarda minik seğirmeler görülebilmektedir. Hayvanlarda da rüya uykusu aynı şekilde seyretmektedir. Memelilerin dışında bazı kuş türlerinin de rüya dönemi olduğu, sürüngenlerin rüya dönemi olmadığı bilinmektedir.

Hayvanların rüyalarında ne gördüğünü bilmek mümkün değildir. Henüz rüyaları kaydedebilecek ve içeriğini bilecek bir sistem mümkün değildir, ancak bir insanı konuşturarak bunu yapmak mümkündür. Dolayısıyla hayvanlara bunu soramayacağımız için şu aşamada bunu bilmemiz mümkün değildir.

İlk kez uyuduğum evde gördüğüm rüya gerçek olur mu?

Gördüğünüz rüya sizin evin konumuna göre, hatta güney kuzey kutbuna bağlı manyetik alan bile sizin hayatınızı etkilemektedir. Ancak ilk gittiğiniz bir yerde rüya çıkar ya da çıkmaz diye bir şey asla söylenemez. Ama siz psikolojinizi bu rüyam kesin çıkacak şeklinde ayarladıysanız, kendinizi buna programladıysanız rüyanızın gerçek olma ihtimali çok artar.

Yeni taşındığınız bir eve çok farklı duygularla taşınmışsınızdır. Aynı şekilde beyninize işlemişseniz benim gördüğüm ilk rüya çıkacak gibi, o zaman bu rüyanın gerçek olma ihtimali gerçekten de çok yüksel olur. Çünkü normal hayatta beyniniz sizi rüyanın gerçekleşmesi için, yani kafanızdaki düşüncenin gerçekleşmesi için hareketlerinizi ve yaşantınızı yönlendirir. Buna psikoloji biliminde kendini gerçekleyen kehanet denir. Aynı şekilde kuantum teorisi de düşüncelerinizin gerçekleşecek oluşuna temel oluşturur.

Rüya gören kişi rüya gördüğünü fark edebilir mi?

Rüya gören kişi rüyada olduğunu fark edebilir. Bunu sağlayan şey hafif bir uyanıklık yaşıyor olması ya da bilinç düzeyinin uyanıklığa yakın bir durumda olmasıdır. Kişi rüyada olduğunu fark eder ancak ne kadarının gerçek hayatta gerçekleştiğini net olarak ayırması mümkün değildir. Gerçek anlamda rüyadan uyanırsa rüya gördüm şeklinde bir algılamaya sahip olur. Akabinde kısa süre içerisinde tekrar uymaya devam edip, rüya sürecine girdiğinde rüyaya kaldığı yerden devam edebilir veya başka rüya görebilir, bu esnada algısı bunun rüya olduğu şeklinde devam edebilir. Kişi tam uyanıklık gerçekleştiğinde rüya gördüğünün farkındadır, ve olayların rüya olarak geride kaldığının farkına varır. Dolayısıyla tam uyanıklık rüyayı geride bıraktığımızı algılatan bir süreçtir. Tam uyanmadığınız yani rüya içerisinde hafif yüzeysel bir uykuya geçtiğiniz dönemlerde ise gerçekle rüya arasında bir yerde kalırsınız ancak neyin rüya neyin gerçek olduğunun farkında olmadan rüyanıza devam edersiniz.

Rüyalar sırasında beynin duygusal hafızasının yerleştiği bölümlerden de bilgi alındığı için rüyalarda korku, heyecan, sevinç, mutluluk gibi hisleri canlı yaşayabilmekteyiz. Rüyaların canlılığı ve hissiyatı bu tür duygusal verilerin rüyanın içerisine nörofizyolojik yani elektriksel olarak girmesinden kaynaklanmaktadır.

Görme engelliler rüya görür mü?

Rüyalar o ana kadar görmüş olduğunuz görsellerden, beyninizin algılamış olduğu ses, tat, koku ve dokunma hislerinden oluşmaktadır. Dolayısıyla doğuştan görme engelli olan arkadaşların rüyada görsel bir şey görmesi mümkün değildir, onlar diğer duyu organlarıyla algıladıkları şeyler ölçüsünde rüya görürler.

Daha önceden görüyor olup sonradan kör olan kişiler için ise yine o zamana kadar hayatlarına girmiş olan görüntüler rüyalarında olur onun dışında yine ses, tat, koku ve dokunma hislerinden oluşan rüyalar görürler.

Rüyamda evleneceğim insanı görebilir miyim?

Evlenmeyi hayal ettiğiniz bir insanı bütün özellikleri, boyu, posu, kaşı, gözü, mesleği, sevdiği ya da sevmediği şeyleri, aile yapısı ile düşünürseniz, bu fikre odaklanırsanız rüyanızda o insanı görebilirsiniz. Bu düşünceye odaklandığınızda ciddi anlamda rüyanızda bu kişiyi görmeniz mümkün olur. Belki hemen bir günde göremezsiniz ama belli bir süre sonra gerçekten kafanızda netleşen bu kişi rüyanızda görülür ve normal hayatta da bu kriterlere uygun bir kişiyi arayıp bulma olasılığınız da artar. Çünkü beyin bizi o insanı bulacak şekilde yönlendirir

Kimlerin rüyaları daha fazla çıkar?

Normal şartlarda herkesin rüyaları çıkabilir ama bunlar arasında en önemlisi altıncı hissi daha kuvvetli olan, aslında medyum dediğimiz kimselerin rüyaları daha çok çıkar. Medyum dediğimiz kimseler gerçek anlamıyla fal bakan, bir takım acaip şeyler yapan insanlar değil çok saf, temiz, iyi niyetli, bir şeylerin malum olduğu kişilerdir biz ise kendine medyum diyen falcılar sebebiyle bu kavramın gerçek anlamını bilmiyoruz.

Uyuduklarında altıncı hissi kuvvetli olan kimselerin bilinci açıktır, üçüncü göz dediğimiz gözleri açıktır, bu anlamda bazı şeyleri hissetmeleri çok daha mümkündür. Bir şeylerin malum olduğu insanların rüyaları ciddi anlamda doğru çıkmaktadır. O nedenle bu insanların yorumları dikkate alınabilir ama tabi medyum olduğunu iddia eden kötü niyetli insanlardan uzak durmak gerekir.

Bir karara varmadan önce nasıl bir rüyaya yatmalıyız?

Karar vermeden önce rüyaya yatarak bu kararın doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum diyorsanız ve yaşamınızı buna göre çizecekseniz çok çok dikkatli olmanız gerekir. Çünkü bu türdeki rüyalarda farklı olan bir takım ilişkiler olabilir.

Kararlarla ilgi hata yapmamanız için rüyamda muhakkak bunu görmem gerekiyor diye kendinizi şartlamanızın çok doğru olmadığını söyleyebiliriz. Bu anlamda rüyalardan sadece bir fikir edinin çünkü rüya dönemi sizin kendinize itiraf edemediğiniz endişe, kaygı, istek ve bilinç altındaki düşüncelerinizin bilinç üstüne çıktığı bir zamandır. O nedenle bir kararla ilgili sıkıntılı bir his ya da çok mutlu edici bir his sizin sezgilerinizden, yaşam deneyiminizden, bilinç altınızdaki düşüncelerinizden doğru bir şekilde beslenmiş demektir. Ama bunları yorumlayacak kadar profesyonel olmadığınız için kararlarınızı mümkün olduğu kadar tam anlamıyla rüyalarınıza bağlamamanızda fayda vardır.

Rüyamda aşık olacağım insanı görebilir miyim?

Aşık olacağınız insanı rüyada görmeniz için öncelikle kime aşık olabileceğinizin kriterlerini oluşturmanız gerekir. O kriterleri oluşturduktan sonra da düşüncenizi bu yöne yönlendirirseniz o kişi kafanızda yavaş yavaş belirmeye başlar. Sesinden yüzünün şekline, tavırlarından aile yapısına kadar sizin için gerçekten önemli olan ve ciddi anlamda mutluluk sebebiniz olabilecek şeyleri iyice bir düşünüp tartmanız gerekir. Bu sesi bu düşünceyi hayal ederseniz o zaman aşık olacağınız ya da sevebileceğiniz kişiyi görme olasılığınız yüksek olur. Bu bir anlamda da meditasyon tekniğidir.

REM uykusu nedir?

REM uykusu uykunun bir dönemidir. Uyku iki dönemden oluşmaktadır. Bunlardan birincisi REM (rapid eye movement) uykusu dediğimiz hızlı göz küresi hareketlerinin bir kısaltmasıdır. REM uykusu adını, REM uykusu sırasında gözde meydana gelen bu hareketlerden almıştır. REM uykusu esnasında kas hareketleri sıfıra inmektedir. Diğer uyku dönemi ise rüya dışı dönem yani non-REM dediğimiz kısımdır.

Rüya dönemi dediğimiz REM uykusu gecenin ilk yarısında kısa olarak başlayıp sabaha karşı uzayan bir uyku dönemidir. Toplam uyku süresinin yüzde yirmi ila yirmi beşini oluşturmaktadır, bu süre bazı hastalık dönemlerinde ya da bazı ilaçların kullanımı sırasında daha düşük seviyelere inebilmektedir. Bazen hiç olamamaktadır. REM uykusunun ortaya çıkmaması durumunda uzun vadeli ciddi hafıza ve konsantrasyon problemleri ortaya çıkabilmektedir.

Rüyaları daha iyi hatırlamanın bir yöntemi var mı?

Rüyaları daha iyi hatırlamanın tek yolu, kişinin bir başka kişi tarafından rüya döneminde olduğunun bilinmesi ve o dönemde uyandırılmasıdır. Bu konuda yapılmış çalışmalarda rüya içeriğiyle ilgili bilgi edinebilmek için kişiler uyku testlerine tabi tutulmuş ve rüya dönemine girdikleri zamanlarda uyandırılarak rüyalarını anlatmaları istenmiştir. Bu yolla kişilerin rüya içerikleri öğrenilmiş, neler gördükleri neler yaşadıkları bilimsel çalışmalara yansıtılabilmiştir.

Rüya hafızasını geliştirebilmek mümkün değildir çünkü sık uykudan uyandırılmak kişide hafıza yorgunluğuna ve beden yorgunluğuna sebep olacaktır. Dolayısıyla rüyayı hatırlamak rüya hafızasını geliştirmek çok da sağlıklı bir durum değildir.

Gece çok huzursuz uyuyorsanız ve uykunuz çok sık bölünüyorsa rüya döneminde de uykunuz bölünecektir. Bu durumda rüyalarınızı hatırlayabilirsiniz ancak sabah uyandığınızda uykunuzun bölünmesinden dolayı daha yorgun ve mutsuz olursunuz.

Rüyaların tersi mi çıkar?

Rüyaların tersi çıkabilir. Rüyaları yorumlamak çok önemlidir; kötü bir rüya gördüğünüzde bile bunu pozitife yorarsanız içinizdeki enerjiyi de tersine yani olumluya çevirmiş olursunuz. Bu anlamda baktığınızda aslında kötü rüyaların tersi iyi sonuçlar olabilmektedir.

Kötüyü iyi bir şekilde yorumlamanız sizin lehinize olacaktır. Olumsuz rüyaları pozitif olarak yorumlarken de muhakkak o olumsuzluktan çıkarılabilecek dersleri almakta fayda vardır.

İstediğim şeyin olup olmayacağını rüyamda görebilir miyim?

İstediğiniz şeyin olup olmayacağı konusunda rüyaya yatmak istihareye yatmaktır. İstihareye yatmadan önce inancınız neyse Hristiyan, Müslüman, Musevi ona göre ibadetinizi yapmanız gerekmektedir. Sonrasında istediğiniz iş neyse bunu düşünmeli, bu iş ile ilgili yoğunlaşmaya başlamalısınız.

Kendi sevgileriniz ve deneyimleriniz ve bilinç altınızda olan endişe, kaygı, istek ve dilekleriniz bilinç üstüne çıkacaktır ve sizin bilinçli olarak karar vermekte zorlandığınız konularla ilgili size bir bilgi verebilecektir. Bu anlamda bir işinizin olup olmayacağıyla ilgili de sizin kendi inancınız rüyanızla birlikte su yüzüne çıkacaktır.

Aynı rüyayı birden fazla kere görmek ne anlama gelir?

Aynı rüyayı görmek aslında o rüyadan bir mesaj çıkarmanız gerektiğinin işaretçisidir. Mesaj veren rüyalarda yorumu çok düzgün olarak yapmak gerekir.

Mesaj veren rüyalar insanların yorumlarına çok açıktır, o yüzden de dikkatli olmak o rüyadan anlamlı ve mantıklı bir sonuç çıkarmak gerekir.

Aynı rüyayı görmek için başka bir sebep de günlük hayatınızda bilinç altınıza işlemiş olan olaylardır. Belli bir konudan çok etkilenenlerin o konuyla ilgili rüyayı çok kereler görmeleri söz konusu olabilir.

Gördüğümüz tüm rüyalar psikolojik açıdan bir nedene bağlı mıdır?

Gördüğümüz tüm rüyalar psikolojik açıdan bir nedene bağlıdır çünkü rüya görebilmek için bir yaşanmışlığa ve bunlardan edindiğimiz deneyimlere ihtiyaç vardır.

Günlük yaşam içerisinde edindiğimiz tüm tecrübeler; gördüğümüz, farkında olduğumuz ya da olmadığımız tüm materyaller bizim hafızamızda gerek geçici gerek kalıcı hafızada belli bir yer teşkil eder. Rüya uykusu sırasında bu materyallerin geri getirilmesi ve tekrardan sınıflandırılarak yeni yerler oluşturulması mümkündür. Bu anlamda sizin yaşadığınız bir hayatsal tecrübe rüya sırasında tekrar sınıflamaya uğrayabildiğinden rüyada üç yıl öncesinde yaşadığınız bir deneyimin size kazandırdığı duyguyu ya da olayı görebilmek ya da yaşayabilmek mümkün hale gelebilmektedir.

Hafızamızda tecrübelerimizin ve hayatsal olayların depolandığı alanlar vardır. Bilinç altı dediğimiz şey aslında hafıza depolarımızdır. Bilinç altındaki olayları bilinç üstüne çıkması da bu alanların geri getirilmesi ile ilişkilidir. Depolanmış materyalleri kimi zaman aktif olarak hatırlarız kimi zaman unutmuş gibi görünsek de hafıza da saklarız.

Rüya sırasında hafızada sakladığımız bilgilerin geri getirilmesi ve hatırlanması daha mümkün hale gelir. Dolayısıyla rüyaların bilinç altı ve psikoloji ile ilişkili dediğimiz olay hafızanın geri getirilmesi ile ilişkili bir süreçtir. Rüyada da yaşadığımız şey bir anlamda budur.

Hareket etmekle uykunun ilişkisi var mı?

Gün içerisinde aşırı hareketli olmak yorgunluğa sebep olacağı için iyi bir uyku çekilmesini sağlayabilir. Ancak akşam saat yirmiden sonra yapılan egzersizler yoğun fiziksel motivasyon getirdiği için uykuya dalmayı zorlaştırır.

Dolayısıyla akşam sekizden sonra spor yapılması rahat ve dinlendirici bir uyku için istenen bir süreç değildir. Spor saatleri daha çok sabah veya öğlen saatlere ayarlanarak bu dengeyi kurmak gerekir.

Akşam saatlerinde özellikle ev hanımlarının ütü, çamaşır, bulaşık gibi yoğun fiziksel efor gerektiren işlerden kaçınmaları önerilir. Bu saatlerde yapılan bu tür işler kişinin fiziksel olarak aşırı derece de yorulmasına sebebiyet vererek gece uykuya rahat geçmesini engelleyecektir. Çünkü kişi rahatlamadan rahat bir uykuya geçemeyecektir.

Rüyalar kimler tarafından yorumlanabilir?

Rüyaları en iyi yorumlayanlar psikologlar ve rüya konusu ile ilgili ciddi araştırmalar yapan kişilerdir. Kişinin rüyayı yorumlayabilmesi için sizi çok iyi tanıması ya da bu konuda psikolog gibi profesyonel bir eğitim almış olması gerekmektedir. Kişinin rüyayı yorumlayabilmesi için bazı şeylerin ayrımına ciddi anlamda varabilmiş olması çok önemlidir.

Bunun yanı sıra yaşlı ninelerimiz, dedelerimiz de rüyaları kendi deneyim ve yaşamışlıklarıyla güzel bir şekilde yorumlayabilirler. Rüyalarınızı yorumlatırken rasgele kişilere gitmemekte ve gittiğimiz kişilerin de birinci derecede yakınlarınız yani sizi tanıyan kişiler olmasında fayda vardır.

Ve tabi ki kişi kendisini tanıdığı için kendisi rüya tabirleri ansiklopedisinden gördüğü nesnelere göre rüyasını yorumlayabilir ve rüyasının hangi psikolojik temele dayandığını ya da kendisini neyin etkilemiş olabileceğini anlayabilir.

Rüyalar neyi anlatır?

Rüyalar kendi hayatımızın tamamıyla büyük bir bölümünü yansıtır. Rüyalar bazen de kendi altıncı hissimizin harekete geçmesiyle de bazı bilgiler içeriyor olabilmektedir. Rüyalar bazen geleceğe dair ya da bir uyarı niteliğinde de olabilir. Üçüncü gözümüzün uyku halinde açık olması durumunda yapıp yapmamamız gereken şeyler le ilgili veya gelecekte olabilecek şeylerle ilgili de bazı rüyalar görebiliriz.

Bu noktada rüyamızın içeriğinin gün içerisinde ya da daha evvelden başınızdan geçen olaylarla ya da gördüğümüz olaylarla alakalı olup olmadığını çok iyi tespit etmek, analiz etmek gerekmektedir. Rüya yorumlayan kişinin de bunu anlaması, sizden bu sorunun cevabını alabilmesi için sizi çok iyi yönlendirmesi, bir psikolog gibi doğru soruları sorması gerekmektedir.

Neden gördüğüm tüm rüyaları hatırlamıyorum?

Rüyaların tümünün hatırlanması mümkün değildir. Bir rüyanın hatırlanabilmesi için REM uykusu dediğimiz rüya döneminden (yani kısaca gözlerin dışardan da görülebilecek şekilde göz kapaklarının altında oynadığı) kişinin uyandırılması ya da kendisinin uyanması gerekmektedir.

Genellikle kişilerin en çok hatırladıkları rüyalar sabaha karşı gördükleri rüyalardır. Sabah REM uykusu süresi uzadığı için, REM uykusuyla yani rüya uykusu ile uyanmak mümkün hale gelebilmektedir. Bu durumda rüyalar hatırlanabilir.

Gece içerisindeki rüyalar eğer kişinin sağlıklı bir uykusu varsa, rüya uykusundan uyanmıyorsa ve uykusu bölünmüyorsa genellikle hatırlanmaz.

Rüyanın hatırlanmaması kişinin gece içinde sağlıklı bir uyku uyuduğunu gösteren bulgulardan bir tanesidir.

Rüyaların tamamının hatırlanması mümkün değildir hatta bazı kişiler rüyalarını hiç hatırlamazlar dolayısıyla bu gece içince hiç uykudan uyanmadıklarını veya REM uykusunda uyanmadıklarını gösterir. Kişi rüyasını hatırlıyorsa REM uykusunda uyanıyor demektir onun dışında rüyanın hatırlanması mümkün değildir.

Çocukların rüyaları büyüklerden farklı mıdır?

Çocukların rüyaları büyüklerin rüyalarından farklıdır. Rüya görebilmek için bilgi tecrübe ve yaşanmışlığa ihtiyaç vardır. Bebeklik döneminde uyunan uyku aslında daha çok REM uykusu dediğimiz rüya dönemidir. Ancak rüya içeriği açısından bir deneyim ya da tecrübeleri olmadığı için onların rüyaları büyüme ile beraber daha çok açlık, korku ya da vücutsal sıkıntılarıyla ilgili rüya olabilmektedir.

Rüya içerikleri ile ilgili bebekler konuşamadıkları için bir bilgiye sahip olabilmemiz mümkün değildir. Henüz rüyaların içeriği kişinin kendi anlatısının dışında bilinememektedir. Bu nedenle hayvanların ve bebeklerin rüyalarının içeriğini bilemeyiz.

Çocukların ilk rüyalarını anlatmaya başladıkları yaş 18-24 ay arasıdır. Bu durum çocuğun sosyalleşmesinin getirdiği bir bulgu olarak da değerlendirilebilir.

Rüya içerikleri çocuk büyüdükçe değişmektedir. Yaşam içerisinde edindikleri bilgilere bağlı olarak rüya içerikleri oluşmaktadır.

Gerçekle rüyayı ayırt edebilme yaşları 6-7 yaşlarından sonra olabilmektedir. Dolayısıyla 4-5 yaşlarında görülen bazı rüyalar onları kokutabilmekte veya tedirgin edebilmektedir.

Rüyalar geleceğe dair haber veriyor mu?

Rüyaların geleceğe dair haber veriyor olmasına dair bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Ancak halk arasında bu tür deneyimler bulunduğu için kişiler rüya tabirlerini geleceğe dair bir bilgi verdiğine inanmaktadır. Aynı zamanda İslamiyette ve Kuran’da bazı Peygamberlerin rüyalarının çıktığı da yazmaktadır. Bunun gibi durumlar dışında rüya temel olarak kişinin bilinç altından kaynaklanmaktadır. Bir insanın kendi rüyası ile kendi ruh halini ve durumunu anlaması mümkündür. Sıkıntılarını neye kafa taktığını neyi umursadığını neden etkilendiğini anlaması mümkündür. Modern bilimde Psikologlar da insan ruh halini ve psikolojisini anlamak için rüyalardan çokça faydalanmaktadır.