Rüyaların Mekaniği

Rüya görüyorken, vücudunuz belirgin değişimlere uğrar. Kanınızdaki adrenalin oranı yükselir, kan basıncınız artar ve kalp atışlarınız hızlanır. Bu hiperaktivite göz önüne alındığında, zayıf bir kalbi olan bir insanın uykusunda ölmesi sürpriz olmamalıdır. Onların kalplerinin bu zorlanmaya ve vücudun yaşadığı düzensiz değişikliklere dayanması mümkün olmayabilir.

Rüya görmek hızlı göz hareketini ifade eden REM (Rapid eye movement) uykusu sırasında gerçekleşmektedir. Böyle adlandırılır çünkü gözleriniz göz kapaklarınızın altında ileri geri hızla hareket eder. REM uykusu uykunun 4. aşamasında gerçekleşir ve uyku süresinin %15-20’lik bir kısmına denk gelir. Uykuya daldıktan sonra rüya görmeye başlamak 30 ile 90 dakika arasında bir zaman alır.

Uykunun 4 aşamasında sürekli bir döngü içinde gidip gelirsiniz ve bir gecede REM evresine 4 ila 7 kere girebilirsiniz. REM sırasında, kan basıncı ve kalp hızı artar ve sürekli dalgalanır. Vücudunuz çok yoğun bir süreçten geçiyor gibi olur ama aslında tam tersidir. REM sırasında, organlar tamamen hareketsiz ve kaslarınız tamamen rahat bir haldedir. Siz gece boyunca yatakta yer değiştirebilirsiniz, ama REM sırasında tamamen hareketsizsinizdir. Bu genel olarak “REM Felci” (uyku felci) olarak da bilinir.

REM uykusunda zihniniz uyanıkken ki gibi faaliyet göstermektedir. Fakat kimyasal olarak farklıdır. REM kolinerjik nöronların uyarılabilirliği seviyesi ile kontrol edilmektedir. Noradrenalin ve serotonin rüya evresinde beyinde bulunmazlar. Normalde bu kimyasalların görevi beynin görevlerini yürütebilmesini, sorunları çözmesini ve bir şeyleri hatırlamasını sağlamaktır. İşte bu nedenledir ki bunların rüya görme anında yani REM uykusunda yoksunluğundan dolayı, rüyalarımızı hatırlamakta zorluk çekeriz.