Rüyada Ashab-ı kiram( r.a.) Görmek

Peygamberimizin (s.a.v.) arkadaşlarını topluca bir yerde görmek salih kimselerden olmaya, dünyada mütevazı yaşamaya, Efendimizin arkadaşlarından birini görmek iyi geçinmeye, sevgilerde samimiyete, din kardeşliğine önem vermeye; iyiliği emredip kötülükten sakındırmaya Bazen bu rüya ilahi yardıma, Sahabenin iltifatı sağlam itikada, onların gücenikliği inanç zayıflığına, Sahabenin yaşadığını görmek Müslümanların ve İslamiyetlin kuvvet bulmasına delalet eder.
Rüyada sahabeyi kiramı güzel halde görmek, o kimsenin sahabe hakkındaki güzel itikadına ve yollarına tabi olmaya işaret eder. Bazı kere bu rüya, askeri harekâta ve asker sevkine, bazen de ilmin ve emri bil maruf ve nehyi anilmünkerin yayılmasına işaret eder.
Sahabeyi görmek, iyi geçinmeye, muhabbete, kardeşliğe yârdim ve yararlılığa, düşmanlık ve kıskançlıktan kurtulmaya, kalpte olan kin ve adavetin gitmesine ve sevgiye işaret eder. Rüyayı gören fakir ise zengin olur. Çünkü onlar birçok fetihlerde bulunup ganimetler elde ettiler.
Eğer zengin ise ahreti dünyaya tercih eder ve malini Allah rızası için sarf eder. Sahabe-i kiramın rüyada kendisine teveccüh ettiğini görmek, cami, mescide gibi hayırlı binalar yaptırmaya; nesep, kabile ve aşiretinin temizliğine delalet eder. Rüyada sahabenin kendisinden yüz çevirdiğini görmek, gören kimsenin, sahabe arasında çıkan ihtilaftan dolayı onların bazısını bazısı üzerine tercih etmesine, sahabenin de rüya sahibine buz ve gazap etmelerine delalet eder. Sahabe-i kiramı görmek, tövbeye ve Allahü Teâlâ’dan gayrı her şeyden uzaklaşmaya, sahabenin yolunda belirli bir yer ve miktarda hayır ve berekete delalet eder. Onlardan birini veya hepsini sağ olarak görse, dinin ve ehil-i dinin kuvvetli olmasına rüya sahibinin izzet ve şerefli olmasına, her hususta islerinde muvaffak olacağına; kendisini sahabeden birisi olduğunu görse, musibet ve belaya düşüp sonra bundan kurtarmasına delalet; eder. Rüyada sahabeyi defalarca gören geçim sıkıntısı çeker.

Bir Cevap Yazın