Rüyada Eğe (törpü) Görmek

Rüyada eğe görmek, hayatınızın devamlı surette endişeler içinde geçtiğine, fakat bir gün gelip gönül rahatlığına kavuşacağınıza işarettir.
Bir cismi eğe ile törpülemek mala, ıslah etmeye ve dünyalıktan fazla olanı atarak gönül huzuruna ermeye, Eğe görmek, iş ve düşüncede yararlı olanı ortaya çıkaran gayret ehli kimseye delalet eder.
Rüyada görülen yeğe dildir. Yeğe ihtiyaçları gidermeye, kalem ilmini bilenler için de, güzel ibadet etmeye delalet eder.
Ege, yardımcıya ve ayağa kalkmış köleye delalet eder. Ege, dünür ve nikâha da delalet eder. Rüyada bir şeyi eğelediğini gören kimse, nikâhlanır. Çünkü eğelemek cinsi münasebet yapmaya benzer.
Ibni Şirin’e göre; rüyada elinde bir ege olduğunu görmek, zor durumlarda kalacağına; ege ile demiri eğelediğini görmek islerinin zorlaşacağına işarettir.
Kalın ege kötü bir söze, ince ege ise güzel bir söze delalet eder. Egesinin kırıldığını görmek, islerinin zorlaşacağına işarettir.
Cabir’ül-Mağribî’ye göre; rüyasında evinin eşyasından bir demiri veya bakiri eğelediğini görmek, evinin islerinin düzeleceğine, çan, çıngırak, zil gibi bir eşyayı onarmak için eğelediğini görmek, düşmanlığa delalet eder.

Bir Cevap Yazın