Rüyada Han Görmek

Rüyada han görmek; üzüntü ve kederden kurtulmaya işarettir. Bilinmeyen han, yolculuğa işarettir. Hasta kimsenin rüyada bir hana girdiğini görmesi ölmesine işarettir.
Otel, motel, kervansaray ve han gibi konaklama yerleri dünyadır; çünkü dünya evi de bir çeşit yolculuk evidir.
Geçici mesken amacıyla yapılan her çeşit bina yolculuk, geçici heves ve alakalara, Han, otel ve benzeri yerler zahmet ve meşakkatten sonra rahatta ermeye, geçimsizlikten sonra barışmaya ve iyi geçinmeye, Hancı sözünden caymaya, ihanet etmeye garip halli kimselere delalet eder.
Rüyanızda eskiden kalma bir handa misafir olarak kaldığınızı görmek, hancı ile konuşmak, bir is gezisine çıkacağınıza, han unvanı olan eski derebeylerinden birini görmek ise, büyük ve zengin bir kimse ile karşılaşıp, ondan oldukça önemli faydalar elde edeceğinize delalet eder.
Bazılarına göre: rüyasında tanımadığı bir han gören, hasta ise vefat eder. Yolculuk etmeyi düşünüyorsa, yapar. Handan çıkıp hayvana bindiğini gören hasta ise ölür.

Bazı yorumcular, han görmeyi altı şeyle kıyaslarlar Fahişe bir kadın, zarar, selamet, hayırlı olmayan bir ise girmek, rahatlık, itibarsızlık.
Abdulgani Nablusi’ye göre; rüyada han görmek, zahmetten rahata, yalnızlıktan çokluğa, insanlarla dost olmaya delalet eder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir