Rüyada Mum Görmek

Etrafı aydınlatan mum, insanlara ilmi ve irfanı ile manevi tasarrufuyla faydalı olan, onların gönüllerini aydınlatan kimseye işaret eder.
Mum devlet başkanına, cömert ve şöhretli çocuğa, veliye, Salih kimseye ve mürşit olan zata, yoksul için zenginliğe, bekâr için evlenmeye, günahkâr ve cahil için hidayete yorumlanır.
Rüyada yanan bir mum görmek, işlerinizde ve hareketlerinizde çok dikkatli bulunmanız gerektiğine yorumlanır.
Evli kimsenin mum görmesi onun veli bir kul olmasına; Mumun eriyerek şamdanın çukur yerini doldurduğunu görmek sıkıntı ve meşakkatten sonra elde edilecek helal mala, Mumcu görmek sevinç ve ferahlığa, hidayet ve ilme, malın eksilmesine, bereketin gitmesine, hastalık yahut ağlamaya, hasta için vefata delalet eder.

Ibn-i Şirin’e göre; mum, şeref ve mevkie işarettir. Evinde yanmakta olan mum gören, devlet ve nimete erer. Evinde bir mum yanıp odanın bütün her yanını ışıklandırdığını görmek, o yıl büyük bir nimetin geleceğine ve ticaretinin fazlalaşacağına delalet eder.
Mum sattığınızı görmek, küçük bir para kaybına uğrayacağınıza, bir evliyanın türbesine mum diktiğinizi görmek, gittikçe doğru yoldan ayrılarak inançsızlığa sapacağınıza, bir kiliseye mum yakıp girdiğinizi görmek, derecesiz bir üzüntüye ve kedere tutulacağınıza delil sayılır.
Birinin elinden yanmakta olan bir mum aldığını gören, o kimsenin yüzünden bir büyük ise girer ve mevki sahibi olur.
Sönmüş bir mum görmek dostlarınız nezdinde itibarınızın bir miktar sarsılacağına, eğer tüccarsanız kolaylıkla kredi temin edemeyeceğinize yorulur.

Kirmani’ye göre; elinde yanmakta olan mumun söndüğünü görenin esi vefat eder. Eğer evli değilse hali vakti kötüleşir.
Elinde yanan bir mum olduğunu ve onu birinin söndürdüğünü gören, içinde bulunduğu nimetten dolayı biri tarafından hasetlenir, elindeki yanan mumun ışığının azaldığını görmek nimet eksikliğine işarettir.
Hasta rüyada, lamba ve kandilinin söndüğünü görse ölür. Bir kimse rüyada yanan lamba, kandil veya mumunu ıslah edip düzeltse ve ışığının fazlalaştığını görse, eğer hastası varsa iyileşir.
Danyal Aleyhisselam’a göre; elinde veya evinde yanmakta olan bir mum görmek, eğer evli ise, bir oğlu olacağına; bekâr ise evlenmeye veya bir hizmetçi almaya, eğer gurbette kimsesi varsa selametle döneceğine delalet eder.
Kandil, lamba ve mumu vaktinde yakmak, yüce, şöhretli ve faydalı bir çocuğa işarettir. Bazı tabirciler, cami lamba ve kandilleri âlimlerin zenginlerine, takva sahibi ve Kur’an okuyucusuna işarettir, dediler.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.